جستجو
Back to All News Posts

گیاه جادویی ( پالونیا )

1400/7/24 12:43:59   شنبه

تامین چوب برای کشورهایی مثل ایران که آب و هوای نسبتا خشکی دارند بسیار مشکل است. در ایران به جز مناطق پر باران شمال یا سردسیر غرب تقریبا در بیشتر مناطق کشور دچار کمبود درخت هستیم. البته منظور درختانی است که بتوانیم از چوب آنها در صنایع چوب استفاده نماییم. یکی از بهترین انواع درختان برای مصارف صنعتی با سرمایه گذاری مناسب ، سود خیلی خوب درخت پالونیا است سریع الرشد ترین درخت دنیا. این درخت یکی از انواع درختان معروف برای کسب درآمد از فروش چوب است. پالونیا از درختان خیلی مناسب برای جنگل کاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و روستا و کشت تؤام با انواع گیاهان زراعی رایج است. پالونیا دارای پوست خاکستری، قهوه ایی یا سیاه است که برروی پوست آن در درختهای جوان عدسکهایی وجود دارد. شاخه‌های جوان از کرکهای غده ایی پوشیده شده‌اند و رشد شاخه‌ها بصورت انشعابات دوشاخه ایی کاذب است. برگها در درختان جوان بزرگ و با دمبرگهای بلند می‌باشد.

گل آذین خوشه مرکب و گلها به رنگ ارغوانی و صورتی هستند، میوه کپسول و بذرها ریز و بالدارند و بوسیله باد پراکنده می‌شوند که این بذرها عامل مهاجم بودن درخت محسوب می‌شوند و برای استفاده تجاری از این درخت باید بذرش عقیم سازی شود و اصلاح نژاد شود تا در برابر تنش‌های دمایی مقاوم تر شود و چوب دهی بهتری داشته باشد. پالونیا درختی خزان پذیر بوده که گل‌های خوشبو زیبایی دارد. این درخت زمانی که در گل کامل است، تماشایی ست، خوشه‌های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل‌های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی که در اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند.

ویژگی‌های درخت پالونیا

مقاومت به کم‌آبی مقاومت به خاکهای آهکی و گچی مقاومت به خاکهای با زهکش بد، مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی

مقدار رشد درخت پالونیا

اندازه دور 120
قطر تنه 38سانت
سن درخت حدود چهارسال
نوع درخت پالونیا فورتونی اصلاح شده هیبرید

چوب این درخت بسیار سبک و نرم می‌باشد. این درخت ارتفاعی بین ۸ تا ۲۵ متر دارد و حدود ۸ متر گستردگی دارد، از این رو درخت سایه دار تلقی می‌شود و به این منظور به‌طور گسترده در کشور چین کاشته می‌شود. این گیاه، درختی است با برگ‌های پهن و بسیار بزرگ به طول ۳۰سانتی‌متر و عرض تا ۲۰سانتی‌متر و قلبی شکل. عمر زیستی این درخت به‌طور متوسط ۳۰۰ سال است
: قیمت جهانی چوب پالونیا در سال ۹۷
هر متر مکعب چوب گرید 1
800 دلار
هر متر مکعب چوب گرید2
600 دلار
هر متر مکعب چوب گرید 3
400 دلار
و سر شاخه و تنه های با قطر کمتر از. 8 سانت هر متر مکعب 150 دلار میباشد که سر شاخه و چوبهای با قطر کمتر از 8 سانت عمدتا در کارخانجات نعوپان و کاغذ. وجعبه سازی و تولید تراشه مورد استفاده قرار میگیرد

با توجه به ممنوع شدن بهره برداری از جنگلهای شمال کشور که نیاز 70% صنایع چوبی کشور از این طریق بودبه مدت ده سال
دو گزینه پیش پای بازار چوب کشور نیست واردات چوب از کشورهایی چون روسیه و ترکیه و بلغارستان که خود تبعاتی چون خروج ارز بسیار زیاد و ورود بیماریهای جدید که میتونه جنگلهای شمال و زاگرس رو موردتهدید قرار بده
گزینه دوم هم تولید چوب در کشور ،در بحث تولید چوب سه نوع چوب سریع الرشد در کشور داریم که عبارتند از: چوب صنوبر و سپیدار،
چوب اکالیپتوس کامالدولنسیس،
چوب پالونیا
چوب صنوبر و سپیدار از نظر رشد و چوب آوری در بین سه گزینه بالا سومین رتبه و از نظر کیفیت و کاربرد چوب در صنایع دومین چوب

میزان آبدهی و شرایط نگهداری پالونیا :🌳🌳🌳🌳💦💧💧

روش صحیح آبیاری قطره ای

 

مصرف آب پایین یک ششم صنوبر سازگاری با اغلب خاک ها و آب و هوا مقاوم به شوری

دیم شمال کشور و مناطق بارندگی بالای 350میلیمتر داره

صنوبر به صورت قطره ای 1600لیتر در سال

پالونیا یک ششم صنوبر آب نیاز داره

و بهترین روش برای آبیاری پالونیا بصورت قطره ای هست ک در هفته دو بار تکرار و هر بار سه لیتر آب بصورت قطره ای

در نه ماه اول سال هر هفته شش لیتر و در سال 36،بار تکرار شود

یک درخت پالونیا در سال 216لیتر اب میخاد حداقل
البته در سال اول و دوم
سال سوم باید دو برابر بشه حجم آب

صرفه‌های اقتصادی کشت پائولونیا:

طبق آمارهای رسمی، سالانه ۸ میلیون مترمکعب چوب برای استفاده در صنایع کل کشور نیاز است. حجم نسبتا بالایی از این مقدار با برداشت‌های غیرقانونی از منابع جنگلی کشور، تامین می‌شود. ادامه این روند منجر به نابودی جنگل‌های کشور طی ۱۵ سال آینده خواهد شد. باید در نظر داشت هیچ یک از طرح های کشت چوب صنوبر (با توجه به بازدهی حداقلی در طی ۷ تا ۱۰ سال) تامین‌کننده این نیاز نمی‌باشد، همچنین واردات چوب نیز به علت هزینه بالا و خروج ارز منطقی نیست.

راه‌حل این مشکل کشت درخت سریع الرشد پالونیا میباشد .

: صرفه‌های اقتصادی کشت پائولونیا:

طبق آمارهای رسمی، سالانه ۸ میلیون مترمکعب چوب برای استفاده در صنایع کل کشور نیاز است. حجم نسبتا بالایی از این مقدار با برداشت‌های غیرقانونی از منابع جنگلی کشور، تامین می‌شود. ادامه این روند منجر به نابودی جنگل‌های کشور طی ۱۵ سال آینده خواهد شد. باید در نظر داشت هیچ یک از طرح های کشت چوب صنوبر (با توجه به بازدهی حداقلی در طی۷ تا ۱۰ سال) تامین‌کننده این نیاز نمی‌باشد، همچنین واردات چوب نیز به علت هزینه بالا و خروج ارز منطقی نیست.

راه‌حل این مشکل کشت درخت سریع الرشد پالونیا میباشد .

درختان یکونیمساله پالونیا

 چرا گیاه #پالونیا در جهان به نام درخت شگفت انگیز نامگذاری شد؟!!!
____________

خصوصیت همزمان سبکی، انعطاف و استحکام در چوب، رشد فوق سریع پالونیا را درخت شگفت انگیز، امپراطور یا ملکه نامگذاری کرده

چوب درختان به دو نوع مختلف تقسیم می شود.
۱- چوب مستحکم و سنگین گیاهانی چون گردو
۲- چوب شکننده و سبک گیاهانی چون صنوبر

اما #پالونیا جزء معدود گونه هایی گیاهی می باشد که با رشد ۲۰ برابری نسبت به درختانی چون بلوط، چوب ارزشمندی را تولید می کند که صفات همزمان سبکی، انعطاف پذیری و استحکام را به طور توام دارا می باشد. از طرف دیگر چوب این درخت به دلیل داشتن بافت ریز، مقاومت بالایی نسبت به پوسیدگی و حرارت تا ۴۵۰ درجه سانتی گراد دارد. ازینرو در صنایع هواپیمایی (صندلی های هواپیما) استفاده می شود. برای خشک کردن الوار آن نیاز به دستگاه خشک کن نیست و چوب در حین خشک کردن دچار ترک نمی شود.
امید است کشت این گیاه در ایران نویدبخش کاهش تخریب جنگلهای شمال کشور باشد.

نظرات
Write a Comment Close Comment Form
عالی بود

خیلی کامل بود فقط چیجوری میشه تهیه کرد بذرشو؟