جستجو
Back to All Blog Posts

معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی چیست؟

 

تعریف کلی:

معماری داخلی آفرینش فضاست، فضایی که در عین زیبا و خاطره انگیز بودن عملگرا و کارآمد نیز باشد.در واقع طراح با تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را

طراحی می کند که بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته های مخاطبش است.

 

تعریف کاربردی:

حلقه اتصال میان معماری و طراحی داخلی است. این رشته از طرفی همانند معماری با ساختمان و اجزا و عناصر سازنده ساختمان سروکار دارد و از طرفی مانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تاکید دارد اگر بگوییم معماری با مسائلی با مقیاس بزرگ شهری در تماس است تخصص معماری داخلی در مقیاس انسانی و ارتباط با فضاهای عمومی و شخصی است. و ماحصل آن ارتباط انسان با جهان پیرامون است.

معماران داخلی علاوه بر داشتن دانش کافی در زمینه معماری به توسعه و دریافت حس دریافتی از فضاهای معمارانه می پردازند به گونه ای که حس تعلق و یکپاچگی را در فضا به وجود می آورد و به عبارت دیگر به معماری فضا از نقطه نظر ساکنان یا استفاده کنندگان آن می پردازد

مسئولیت و وظایف یک معمار داخلی چیست؟

 

تفکیک فضاهای داخلی به خرده فضاها یی همچون اتاق خواب، آشپزخانه، اتاق کنفرانس، اتاق انتظار و.....در حوزه عمل معماری داخلی قرار می گیرد به طور کلی معماری داخلی فضای داخلی را به شیوه کاملا فیزیکی  از طریق کف، سقف، دیوار، رنگ، نور و بافت سازماندهی می کند این مرحله از سازماندهی فضا گام اول به شمار می آید و گام های بعدی به ترتیب با "طراحی داخلی" و "دکوراسیون" داخلی برداشته می شود ویا می تواند تکلمیل شود.

یک طراح حرفه ای می بایست با مطالعه، تحقیق و ارائه راه حل های خلاقانه، محیطی امن، سالم و راحت و دلنشین  را ایجاد نماید. مهم ترین کار یک طراح داشتن هنر و علم درک رفتار مردم و نیازهایشان است. وی می بایست  شرایط جغرافیایی، اقلیمی، اجتماعی، مذهبی، تاریخی را به منظور ایجاد فضاهای کاربردی بررسی می کند.

مسئولیت طراحان داخلی شامل وظایف متنوعی است از جمله سازماندهی فضا با توجه به عملکرآن. حصول اطمینان از مطابق بودن طرح ها با طراحی ساختمان و مسائل ایمنی و حتی طراحی آکوستیک و انتقال صدا یک طراح داخلی همچنین مسئولیت انتخاب و نظارت بر چیدمان لوازم و مبلمان، رنگ، نور و سایر موارد مرتبط نیز هست.

مباحث مرتبط با معماری داخلی مباحثی چون روانشناسی رفتار، ساختارها و مواد و مصالح ساختمانی، ارگونومی، طراحی مبلمان و المانهای خاص و طراحی سه بعدی رایانه ای و شناخت و عملکرد صنعت ساختمان سازی شامل می شود.

دکوراسیون داخلی چیست و دکوراتور کیست ؟

همانطور که با اندکی تامل از نامش پیداست با عناصری سرو کار دارد که بیشتر جنبه تزیینی دارد به نحوی که نقش تزیینی آنها از نقش عملکردشان بیشتر است. عناصری چون مبل، پرده، آباژور، تخت خواب، تابلوهای نقاشی و..... و نحوه ترکیب بندی اینها با هم از لحاظ رنگ بافت و چه از لحاظ فرم عملکرد بر عهده دکواتور داخلی است به طور کلی هرگونه حرکتی درجهت زیباتر جلوه دادن فضا از طریق چیدمان وسایل مبلمان و عناصر تزئینی با در نظر گرفتن نقش و کارکردشان مربوط به مقوله "دکوراسیون داخلی" می باشد.

تفاوت طراحی داخلی و معمار داخلی چیست؟

 

لفظ معماری داخلی دردهه هفتاد ظهور کرد و به عنوان توضیحی برای رشته ای که  نظریه های معماری، تاریخی و اصول طراحی را به کارمی گرفت  و فضاهای داخلی را خلق می کرد به وجود آمد.  رشد آن تا حدی مبتنی است بر درکی که با به خدمت گرفتن دقت و موشکافی تفکر معمارانه با احساس فهمیدن طراحی داخلی حاصل می شود و ترکیبی به وجود می آید،  که هم از لحاظ خرد گرایانه و هم انسان دوستانه راضی کننده خواهد بود.

در سطحی عملگرایانه تر، استفاده از عبارت "معماری داخلی" در پاسخ به بلاتکلیفی که ذاتا در عنوان "طراحی داخلی" وجود دارد به وجود آمد. این بلاتکلیفی را استفاده فزاینده عناوین مجلات و برنامه های نوسازی تلویزیونی به وجود آوردند که از این عنوان برای توضیح دادن فرایند کردن پرده ها، مبلمان و تابلوها و کارهای مرتبط با سطوح استفاده می شود. فعالیت هایی که بهتر است "دکوراسیون داخلی " عنوان شود.

دکوراسیون داخلی چیست ؟

دکوراسیون واژه ای است فرانسوی که معادل فارسی آن بر اساس تعریف لغتنامه دهخدا عبارتست از : فّن و تخصص و رشته آموزشی آذین ، آذین بندی ، آراستن. آراستن خان و کالا و جز آن

براساس معنی مندرج در دانشنامه ویکی پدیا ، دکوراسیون داخلی عبارت است از:  هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها ، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه .
 
دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر ، دارای سبک و سیاق و اصولی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای هر دوره ، دستخوش تغییر می‌شوند .
 
معماری داخلی در واقع همان خلق فضاست ، فضایی که در عین زیبایی و اثرگذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی ، فضایی را ایجاد می‌کند که معرف هویت، نیاز، درک و خواسته‌های طرف مقابلش است.
 
دکوراسیون داخلی حلقه اتصال بین دو علم معماری و طراحی داخلی است . این رشته از یک طرف مانند علم معماری با ساختمان و اجزاء و عناصر تشکیل دهنده آن ارتباط  دارد و از طرف دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز می کند .
 
علم معماری با مسائلی با مقیاس کلان شهری در ارتباط است ، اما رشته معماری داخلی در مقیاس های انسانی و در رابطه با فضاهای عمومی و شخصی است  و نتیجه آن ارتباط انسان با جهان اطراف خود  است . معمار داخلی علاوه بربرخورداری از علم کافی در زمینه معماری به تحلیل و بررسی حس دریافتی از فضاهای معمارانه می‌پردازد به نحوی که حس تعلق و یکپارچگی را در فضا ایجاد می نماید و به بیان دیگر به معماری فضا از دیدگاه ساکنان یا استفاده کنندگان از آن می‌پردازد .

آیا دکوراسیون داخلی هنری پرمشتری است ؟
در دنیای امروز بخش عمده زندگی افراد در فضاهای بسته و داخلی سپری می شود.  اگرچه همه ما زمانهایی را برای تفریح و هواخوری و گریز از محیطهای بسته در فضای آزاد می گذرانیم ، اما همین نشاط ناشی از جدایی از محیط بسته ، خود نشانگر کثرت اوقاتی است که در اتاق‌ها می گذرانیم . به همین سبب دکوراسیون داخلی با کیفیت مناسب ، بهترین روش برای بهبود وضعیت حرفه ای ، تحصیلی و زندگی‌مان می‌باشد.

تعداد دکوراتورهای داخلی در سطح جامعه بسیار بیشتر از آن است که عامه مردم تصور می‌کنند . اگرچه شاید شاغلین این حرفه به شهرت طراحان مد و یا هنرمندان دیگر رشته‌ها نباشند ، اما با این وجود بسیاری از دکوراتورهای داخلی از این حرفه درآمد بسیار بالایی کسب می‌کنند.

 

بی شک نخستین نقطه تاثیر گذار در مواجهه با هر پدیده، ظاهر آن است که رابطه ظریفی با ذهن و احساس آدمی ایجاد خواهد نمود؛ در زمینه ساختمان ها نیز گذشته از نوع مصالح و زیرساخت های آن، آنچه مرتباً بر احساس و روحیه انسان ها تاثیر می گذارد، جلوه ظاهری بنا ونحوه طراحی وقسمت بندی فضاهاست. نوآوری در طراحی و ایجاد فضا های بهینه، پیاده سازی اصول کاهش مصرف انرژی، بهره گیری از متریال های خاص و جدید، هماهنگی چشم نواز اشیاء و رنگ ها، نورپردازی حساب شده، و درنهایت، دقت و ظرافت در اجرا، همگی از مهمترین عناصری هستند که ارزش و دلپسندی یک بنا را تعیین می کنند.

 شرکت خانه معماری شریف افتخار دارد با کادرطراحی و اجرائی متخصص، شما را از نقطه آغاز یک فکر تا لبخند رضایت از پدید آمدن بنایی زیبا و باشکوه، همراهی کرده و با دیدی کارشناسانه و پیشنهاد راهکارها وارائه متریال های مناسب، هزینه های شما را به حداقل برساند؛ این شرکت علاوه بربخش طراحی واجرا، فضای نمایشگاهی را به کلسیونی ازبرگزیده ترین متریال های ساختمانی و دکوراتیو اختصاص داده تا نگرانی وسرگردانی کارفرمایان محترم درانتخاب و تهیه متریال های موردنظررا به حداقل برساند. واحدهای(تولیدی- هنری) زیرمجموعه این شرکت نیز با بهره گیری از کادرفنی مجرب و ماشین آلات پیشرفته صنعتی قادربه تولید وارائه  سازه های دکوراتیو (چوب،MDF،شیشه،فلز،سنگ،سفال) باکیفیت بسیار بالا و منطبق بر طراحی دلخواه بوده و از این نظر کلیه مراحل طراحی، تولید واجرا تحت یک مجموعه کامل ومنسجم ارائه خواهد شد. علاوه براین با پیاده سازی واجراء سیستم های مدرن خانه هوشمند ، رفاه زندگی، کاهش مصرف انرژی و امنیت را به ساختمان شما می آوریم.

معماری عملکرد گرا

معماری فوق حاوی معماری عملکردگرائی آغازین یعنی:سادگی " احجام مکعبی " کاربرد زیاد شیشه "سطوح سفید " و فضاهای باز میباشد.در این طرح کلیه اتاق ها برای ایجاد فضایی یکپارچه و سیال یکی شده اند.حتی گذار درون و برون نا محسوس است.لبریز کردن فضا از نور نه صرفآ به دلایل کارکردی ان بلکه "بدون شک " برای تاکید بر مشخصه ی متحدالشکلی و منطقی بودن نیز صورت گرفته است.به این اعتبار "عملکردگرایی در خلق زبان رسمی جدید که بیان کننده ی آزادی مطلوب دوران و نیز اعتقاد به توفق علمی-منطقی واقعیت میباشد " پیروز شد.


معمار این خانه با شکوه برنده جایزه معماری شده است.دیوار های شیشه ای سر به فلک کشیده "منظره خلیج خیره کننده و جوشان راهنمای اشتیاقی به سوی آرامش است.سبک معماری ای نو " استادی بی عیب و نقص به همراه طرحی متمایز شما را به زندگی جدید دعوت میکند.


دیوار های سفید و کف های براق چینی به رنگ سفید یک دید صیقلی پیوسته در سر تاسر خانه ایجاد میکند آنچنان که پهنا و وسعت شیشه ها ان را حفظ خواهد کرد.


اختلاط ماهرانه فضای داخلی با محیط پر آب خارج با جداره شیشه ای مایل به آبی منعکس کننده آب و آسمان و جلوه ای متعالی به عنوان اصلی بصری است.بازتاب تابش آفتاب به همراه اتاق و فضاهائی متناسب فضائی خواهد بود که با جوی آرام پر می شود.فواره های متعدد و جوشان به همراه استخری هر چند کوچک تاثیری از آب متحرک در خانه ایجاد میکند.


مجموعه اصلی خانه دارای منظر و دیدی خارق العاده و همچنین ویژه گیهای یک اتاق نشیمن آشپزخانه و یک دفتر خصوصی با دور نماهای خیره کننده از حیاط پر آب و استخر جوشان می باشد .هم اکنون این ملک تکه ای از مجموعه خلیج (sarasota) میباشد و پناهگاهی از شلوغی ها و هیاهوهای جهان امروز با دقایقی فاصله از آن میباشد.

 

 

تاریخچه معماری

مجموعه معماری » درباره معماری
هنگامی که تاریخچه معماری را بررسی می کنیم به زمان نوسنگی می رسیم. تاریخ معماری به تاریخ پیدایش بشر بر می گردد. یعنی صدها سال پیش از تولد مسیح نیز هنر معماری بین انسان ها رواج داشته است. فرهنگ ساخت و ساز در جنوب شرقی آناتولی، سوریه و عراق حدود 8 هزار سال قبل از میلاد و در جنوب شرقی اروپا، حدود 7 هزار سال قبل از میلاد مسیح پدیدار شده و رواج یافته است. مردمی که از فرهنگ نئولیتیک (نوسنگی) برخاسته اند، معماران بسیاری خوبی به شمار می رفته اند. اگر به مواد مورد استفاده و طراحی های آنها نگاه کنید، به خوبی می توانید خلاقیت و زیبایی را در آنها احساس کنید.همه خانه های متعلق به آن زمان با گچ به خوبی پوشانده شده اند.
بیشتر خانه های آن زمان مملو از نقاشی های دیواری از انسان ها و حیوانات هستند.
خانه هایی با سقف های بلند، قبرهای بزرگ، اتاق هایی برای مقبره ها، تپه های خاک، انباری از سنگ های چخماق از ویژگی های معماری خانه های آن زمان است.
یونان، روم و بیزانس در تاریخ معماری، طراحی های بسیار کلاسیک دارند. اگر به سبک بناهای معماری یونان نگاه کنیم، متوجه می شویم که به ایجاد فضاهای باز که در آن زمان «اگورا» به معنای بازار نامیده می شدند، بسیار اهمیت می داده اند. در اطراف این بازارها، انواع معابد، فروشگاه ها و ساختمان های عمومی ساخته شده اند. اوج تحول معماری را نمی توان بدون نقش رومی های باستان دانست. رومی ها نخستین افرادی بودند باعث پیشرفت هنر معماری در دنیا شدند. استفاده از سنگ های مرمر و بتن در ساخت بنا و طراحی آرک ها و قوس های زیبا، مواردی بودند که رومی ها بنیانگذار آنها هستند.
دو مورد جالب دیگر که مربوط به آن دوره است، استفاده از پوشش های سیال در ساخت گنبدها و کف بناهای سلطنتی امپراطوری روم است. در زمان امپراطوری، روم ها ساخت پل و جاده را آغاز کرده بودند. آب گرم و حمام های عمومی نیز در آن زمان رونق گرفت و اهمیت بیشتری به ساخت آنها داده شد.
معماری بیزانس، در واقع شکل پیشرفته معماری رومی است. معماری بیزانس و رومی بسیار شبیه یکدیگر هستند. ویژگی هایی که تفاوت آنها را نشان می دهد اضافه شدن موارد زیر به معماری بیزانس است:
• پیچیدگی های هندسی
• استفاده از آجر و گچ در ساخت و ساز
• بکار گیری تزئینات حکاکی شده به جای موزاییک
• ساخت گنبد در بالای ستون ها
• استفاده از ورقه های نازک مرمر سفید در ساخت پنجره
اگر به مواد استفاده شده در ساخت بنای ساختمان های آن دوره نگاه کنیم، متوجه نوآوری و خلاقیت در طراحی و ساخت آنها می شویم. حدود 200 سال پیش از میلاد مسیح بود که معمارهای یونانی شروع به استفاده از سیمان در طراحی و ساخت بناهای خود کردند. البته قبل از آن از موادی همچون گچ در ساخت بناها استفاده می شد اما هیچ کدام از آنها استحکام سیمان را نداشتند. برای استحکام بیشتر، رومی ها از گدازه های آتشفشان در بناها استفاده می کردند. سیمانی که رومی ها استفاده می کردند، «سیمان پوزولانی» نام داشت. این سیمان، محکم ترین سیمان موجود در طول تاریخ است. تا پیش از ساخت سیمان پورتلند، سیمانی محکم تر و سفت تر از پوزولانی ساخته نشده بود. اما سیمان Portland در استحکام، رکورد پوزولانی را شکست.
در قرن 19 میلادی، همه سبک های معماری و مواد کاربردی در آنها ترکیبی از همه سبک های مختلف در طول تاریخ بود. موادی که در حال حاضر در معماری ما استفاده می شود، از دوران باستان گرفته نشده است. همین مساله باعث تفکیک معماری باستانی و معماری کنونی است. استفاده از آهن در ساخت بنا به قرن 19 میلادی بر می گردد. در حدود سال 1840 میلادی بود که از آهن در معماری بناها برای اولین بار استفاده شد. در آن زمان آهن بیشتر برای ساختمان های ضد حریق بکار می رفت. چینی ها کمی زودتر استفاده از آهن را در معماری خود رواج داده بودند. اما در انگلستان، همزمان با ساخت نخستین مرکز خرید ضدحریق توسط «ویلیام استات» در سال 1792 میلادی در «دِربی»، استفاده از آهن نیز در بناها رونق یافت.
شیشه نیز از جمله ابزار و موادی است که در قرن 19 میلادی در ساخت و معماری بناها مورد استفاده قرار گرفت و در کنار خشت و آهن، به جزو جدانشدنی معماری ساختمان ها اضافه شد و به سرعت رواج پیدا کرد. «قصر کریستال» یکی از بناهای بسیار زیبا و چشمگیر زمان های قدیم است که با استفاده از آهن و شیشه طراحی و ساخته شده است. المان دیگری که بعدها به معماری اضافه شد، سازه های پیش ساخته بودند. Paxton، نخستین ساختمانی بود که با دیوارها و عناصر پیش ساخته ساخته شد.

 

نظرات
Write a Comment Close Comment Form